בעצם, למה מנהלים נותנים משוב לעובדים שלהם?

 

רגע לפני המשך הקריאה- מה התשובה שלך לשאלה שבכותרת?
למה מנהלים נותנים משוב?

אני מניחה שחלק מהתשובות הן: לייצר מוטיבציה, להביא לשיפור, שהעובד יבין איפה הוא עומד, כי צריך… יש קשת רחבה של תשובות.

***

יש תקופות בשנה שבהן חברה נערכת לשיחות הערכה ומשוב ויש שם השקעה: תהליך מקדים של משאבי אנוש, הכנת מנהלים, המנהלים בחברה מפנים זמן, מייצרים חשיבה, ממלאים משובים, ולפעמים בתוך רצף העשייה והפעולות שאלת המהות, הערך, הולכת לאיבוד בין שלל הטפסים והפגישות עם העובדים.
בסופו של יום, האם אתם מרגישים שאתם מייצרים מוטיבציה, רצון לשיפור, מחוייבות גבוהה יותר בעקבות השיחה? היה שווה את הזמן שהושקע?

 

בפוסט הזה בחרתי לשתף אתכם בכלי אחד ופשוט, שיכול לשדרג כל שיחה שמסכמת שנה ומתבוננת קדימה.
כלי שיכול ללהעלות מוטיבציה, לכוון את המנגינה של שיחה מורכבת, ולהגדיל את הסיכוי לשיפור, צמיחה והבנה.

 

ואיך אפשר בלי דוגמא?…

מה מניע אותך במתן המשוב?

אייל מנהל וותיק ומנוסה, הוא מנהל את ילנה, מנהלת פרויקטים מוכשרת, מהנדסת. הראייה התהליכית של ילנה, הירידה לפרטים, יכולת התכנון שלה מהטובות שאייל ראה.
במה שקשור למערכות יחסים, ליצירת קשר עם אנשים- יש לילנה דרך לעשות. משמעותית. מגיעות אליו “עקיצות” מצד מנהלים בארגון, עובדים, ואפילו ספקים שהיא מתנשאת, שהיא נותנת תחושה ש”כולם עובדים אצלה”, ויחד עם זה- יש הערכה אליה כאשת מקצוע.

אייל צריך ורוצה לומר את הדברים לילנה. הוא חזר אל חומרים מסדנאות שעשה, הכין לעצמו נקודות, חילק לעוצמות ואתגרים ואיך שלא סובב את הדברים- הוא הרגיש שזו רשימה, שהיא ארוכה, ושזה לא עובר

 

הוא התקשר להתייעץ: איך מנסחים את הדברים בלי להכאיב? איך אומרים לה את הביקורת ומייצרים שם מוטיבציה?
שאלתי את אייל “למה?”- “למה אתה רוצה לומר לה את כל הדברים האלה?” הוא נשם עמוק היה שקט.
“למה? כי אני חושב שהיא תותחית בתחום, שהיא מהנדסת בחסד וראיתי כמה עשרות מהנדסים בחיי. כי היא מבריקה, כי היא נכס לחברה וכי אנשים לא מפסיקים להתלונן עליה וזה דופק אותה. אני רוצה שהיא תקבל את הפרגון שמגיע לה, אני רוצה שהיא תוכל להתרומם בתפקיד הזה אבל זה לא יקרה באופן שבו היא מתנהלת עכשיו.”

הקראתי לאייל את מה שהוא אמר על ילנה.
“וואוו, זה חזק” הוא הגיב.
איך תעשה בזה שימוש? שאלתי.
“אני פשוט יאמר לה את זה. ”
איך אתה חושב שהיא תגיב?
“אני חושב שהיא תעריך את זה”.

עם כל הביקורת שיש לאייל אל ילנה, יש שם גם הערכה גדולה וכוונה מדהימה- להצעיד אותה קדימה. אני מוצאת שזה ה”סוד” של מנהלים שהמשובים עובדים להם טוב- הכוונה הטובה, ה”למה” שרוצה בטובת האדם שיושב מולם.

אחרי פתיחה כזו, הצעתי לאייל לשאול אותה אם היא רוצה- אם היא רוצה לצמוח, אם מתאים לה להשקיע בכיוון הזה, אם היא רוצה את הפרגון?
גם אם זו נשמעת שאלה “מובנת מאליה” חשוב שהיא תביע הסכמה.
“אבל אתה יודע”, הוספתי, “תזכור שאם היא אומרת לך שהיא רוצה- זה מכניס אותך למחוייבות. כי אתה משקף לה כאן משהו שלא אינטואיטיבי לה, שלא נעשה על ידה באופן אוטומטי, זה אומר שאתה צריך לעזור לה בזה, לנתח אירועים, להתכונן, לשאול, להתעניין. אי אפשר להניח את הפצצה וללכת.”

“כן, חבל, אה” הוא אמר וחייך.

 

כלי להעלאת המוטיבציה בשיחות משוב

לפני כל שיחת משוב חשוב לעצור ולחשוב, לכתוב לעצמכם –
מה מניע אתכם לתת את המשוב הזה לעובד הזה, “למה אתם רוצים לומר לו את הדברים?”.

קחו רגע ותחשבו לפני כל הכנה לשיחה, אל תוותרו עד שלא תענו לעצמכם תשובה שתספק אתכם, תשובה שרואה את טובת העובד. באמת. וודאו שבליבכם כוונה טובה, מעצימה, מחזקת. משם תצליחו להוביל לתוצאות טובות יותר ולהערכה מצד העובד.

ומה עם עובד שאני לא מרוצה ממנו- אתם שואלים?
קודם כל- מגיע לו להיות במקום שמרוצים ממנו, שטוב לו ונעים, שמעריכים אותו. במרבית המקרים אנשים מרגישים, יודעים, שלא מרוצים מהם, שיש ביקורת כלפיהם. והם זקוקים לעזרה או צריכים את ה” ניעור”, וכשהוא מגיע ממקום שרוצה בטובתו, במקום ממקום נוזף, האפשרות לשינוי גדלה.

 

לסיכום,

משובים ניתנים לעובדים לאורך כל השנה, בכל מיני דרכים, רבות מהן “על הדרך” ונוגעות בנושאים מקצועיים – “היית צריך לפעול אחרת”, “ניהלת יפה את הפגישה”… יש משהו בזמן התחום שמוקדש, בהכנה, שעושה את השיחות השנתיות לבעלות ערך אחר מהשיחות השוטפות. עם כוונה טובה, עם תשובה חזקה ל”למה אני נותן את המשוב הזה לעובד?” השיחות שלכם ישודרגו ויצליחו לגעת.

שאלות, תגובות והערות- יתקבלו בברכה

בהצלחה!

לפוסט בנושא חניכה של עובדים וותיקים

ואיך אפשר בלי סרטון קצר

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות