עבודת צוות – תצפית מרתקת על צוות בפעולה

שישי בצהרים, מסעדת "מזנון" בתל אביב, למעלה מעשרה לקוחות ממתינים בתור שמשתרך אל המדרכה.

מעל הראשים שלנו מוכרזים שמותיהם של הזוכים למנה כשבמקביל מוסיקת רקע קצבית. מלצרית אנרגטית צועקת לנו ש"אפשר לשבת גם על הבר". פילסנו את דרכנו אליו, ולא התחרטתי לרגע.

 

תצפית על עבודת הצוות

הבר, בצורת ח, מסביבו סועדים ובתוכו קופה, טלפון, טאבלט עם חיבור למערכת הגברה, 2 עמדות להכנת המנות, עמדה למזיגת בירות מהחבית, כוסות, וכמעט כל מה שצריך בשביל הכנת המנות- עגבניות, שמנת, בצל ירוק, כפות, סכינים, פיתות וזה רק קצה קצהו של המזלג- תרתי משמע. כל זה בשטח מצומצם של כ3*2 מטר.

מאחור נמצא המטבח ובו תנורים, מקררים, פלטות, מחבתות, סירים, וכמובן מוצרים – בצורתם הגולמית – מלפפונים, עגבניות, כרוביות, בשר- הכל יחתך עוד מעט ויועבר אל ה"חזית" דרך חלון גדול שמקשר בין המטבח לבר.עבודת צוות

במקום כעשרה עובדים- במטבח- שלושה מכינים את המרכיבים שדורשים חימום, חיתוך טיגון או הקפצה, ועוד שניים אחראים על הסדר, הניקיון והאביזרים. בבר- שני מרכיבי מנות, אחד שנראה לי כמו מנהל המשמרת, ושני מלצרים (על אף שבמקום אין הגשה של מנות לשולחן).

האווירה – וואוו, תוסס! 

כל הזמן אקשן, כל הזמן העובדים בתנועה, כל הזמן קורה משהו, שמות של מנות מופרכות לאוויר, "תביאו לי כפות" מתערבב עם "בני, איפה בני?" "ליה, המנה שלך מוכנה" "חדש, לבן" (הכוונה למנה נהדרת עם כרובית צלויה) "חדש רטטוי", "מה עם שיפוד אדום?" ברקע מוסיקה קצבית, והעובדים מצטרפים אליה בקול ובתיאטרליות. מרגיש חי, תוסס. נהוג לומר "חוויה".

והכל זורם ומתקתק, כן, יש תור, אבל זה כנראה חלק מהעסקה, מישהו קיבל מנה שלא הזמין -הדברים בטיפול מיידי. בשורה התחתונה- במשך קרוב לשעה כל הזמן אנשים עומדים בתור להזמין מנה כשבמסעדות השכנות- זה לא המצב. כך שגם אם יש ביקורת- העובדות מדברות בעד עצמן.

 

עבודת צוות – להגדיר את התפקידים וגם את מה שביניהם

מצד אחד לכל אחד תפקיד ברור– הרגע תיארתי אותם לפניכם בלי ששוחחתי עם משהו ובלי להתאמץ יותר מדי. לא זיהיתי חיכוכים לגבי פעולה כלשהי- מי צריך לעשות אותה וזו היתה שעת שיא עם לחץ גבוה. חיכוך יכול להיות מבט, פרצוף או סתם שניים שניגשים אל אותה המשימה- ולא ראיתי שזה קרה.

מצד שני נקודות הממשק היו חלקות – מהצד הדברים נראו הרמוניים- נראה שיש מטרה משותפת והיא יצירת חוויה ללקוח- ולא רק דרך המנות.
עומס על הכנת המנות – המלצרית מצטרפת לקידום ההכנה, הכפות שחסרות- קיבלו מענה מדויק, להעביר את "שורות" הפיתות אל פינת הטעימות – אפילו אנחנו, הסועדים, הצטרפנו ולקחנו חלק. היתה תחושה שהמלצרים ומנהל המשמרת מחפשים איך לעשות את הדבר הבא- איך להדק את החיבורים שבין המטבח לבר, בין המכינים למרכיבי המנות, איך לקדם כל הזמן את תהליך העבודה שמתחיל בהזמנה ומסתיים בהגשתה. התהליך ניכר גם בשפה- "חדש" זו הצהרה על מנה שהוזמנה כרגע, מדי פעם היו עידכונים לגבי מה שהוזמן ועוד לא הוגש. ברור, נקי.

 

איך זה קשור לצוות שלך?

  • יש כאן תרבות, אופי שמאפיינים את המקום ואת הצוות- מה האופי של החברה ושל הצוות שלך?
  • העובדים מתאימים לתרבות והאופי הזה- באווירה ובגמישות התפקידית (לדוגמא, לא כל אחד היה מסוגל לתפקד טוב בסביבה רועשת)
  • יש מטרה ברורה – האם המטרה של הצוות שלך ברורה לך ולהם?
  • יש תהליך עבודה מסודר – ואיך זה אצלך?
  • יש תפקידים שמניעים את התהליך, ישנם כאלה שתפקידם "לחבר"
  • יש נקודות ממשק מנוהלות
  • התוצאה של כל אלו היא שכולם לוקחים אחריות על התוצר – מנה איכותית בפיתה באווירה מחשמלת

 

מישהו יודע להניע את עבודת הצוות ב"מזנון" בצורה נהדרת ולא לטעות- נעשית כאן עבודה.

כדי שלא יהיה כעס, כדי שתהיה כזו הרמוניה, כדי שהחזית אל הלקוחות תהיה אנרגטית וחיובית חייבת להיות עבודה לגיבוש הצוות מאחורי הקלעים- לדבר על הקשיים ולפתור אותם, להזכיר את המטרות, לשפר את תהליך העבודה, לחדד את התפקידים ולעבוד על נקודות הממשק, ומעל לכל הרוח- לעשות לצוות מה שמצפים ממנו לעשות ללקוחות.

בחלל בגודל הזה, כשהוא עמוס באנשים ובעזרים וכמובן בלקוחות שכל הזמן מגיעים – אפשר היה לתחזק צוות עצבני, מתחשבן, שחוק וחסר חשק.

ובמקום – עומדת שם חבורה נהדרת, עושה good time לעצמה ולסובבים אותה, ומגישה אוכל מצוין (לטעמי), בדרך חוויתית ומהנה.

 

ולסיכום,

עבודת צוות – מעט נוסטלגיה…

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות